Ako si hlavnespravy.sk lovia čitateľov

Autor: Michal Lukáč | 28.12.2018 o 14:58 | Karma článku: 1,36 | Prečítané:  1119x

Ako si hlavnespravy.sk napriek tomu, že je to očividne konšpiračné médium, nachádza čitateľov? Pokúsil som sa prísť na odpoveď.

Hlavné Správy sú médiom, ktoré je často (právom) označované za konšpiračné a proruské. Jeho šéfredaktorom je pán Róbert Sopko. Samotný obsah tohto média je tvorený dopisovateľmi, ktorí sa medzi sebou ani osobne nepoznajú. Tento systém tvorenia obsahu vynikajúco oklamal novinár Denníka N Jakub Goda, ktorý o svojej skúsenosti napísal aj zaujímavý blog.
Články mnohokrát obsahujú dezinformácie, hoaxy alebo proruskú propagandu. Pre zaujímavosť som si pri písaní tohto článku otvoril ich titulku. Grafická úprava webu je na nízkej úrovni, ale grafika nie je až taká dôležitá ako obsah. Väčšina článkov je prevzatých z iných webov, zvlásť z TASR. Medzi nimi sa ale z času na čas mihnú články, ktoré nejakým spôsobom rozprávajú o priam nadľudskej sile osobnosti Putina, démonických migrantoch a Sorosovských mainstreamových médiách. A práve tieto články sú problém.
Otázne pre mňa je to, prečo ľudia na Hlavné Správy vlastne chodia. Pokiaľ by si chceli prečítať len všeobecné správy (tie, ktoré Hlavné Správy preberajú od TASR), môžu ich nájsť na samotnom webe Teraz.sk (médium vedené TASR) alebo na akomkoľvek inom politicky neutrálnom webe. Šanca, že čitateľov na Hlavné Správy lákajú práve kontroverzné články je relatívne vysoká. Každý správny konšpirátor si predsa z času na čas potrebuje potvrdiť svoj názor akýmsi “dôveryhodným médiom.” Príčina, prečo sú Hlavné Správy jedným z najvplyvnejších médií na Slovensku, ale tkvie niekde inde.
Na Slovensku máme zúfalý nedostatok konzervatívnych médií. Tak široké publikum konzervatívne zameraných čitateľov nedokáže byť ukojené iba časopisom .týždeň (ktorý ja osobne považujem za konzervatívne médium, aj keď mnoho pravoverných konzervatívcov by mi asi odporovali) a internetovým magazínom Postoj. Čitatelia, ktorí nechcú čítať liberálnych novinárov, sa utiekajú k hocičomu, čo má nálepku “konzervatívny.” A to dokonale využil portál Hlavné Správy.
Pokiaľ do Googlu zadáte pojem “konzervatívne noviny”, prvé médium, ktoré na vás vyskočí, sú Hlavné Správy. V závese za ním je (mimochodom veľmi kvalitný) Postoj.
Nálepkou “konzervatívny denník” si teda Hlavné Správy priťahujú čoraz viac čitateľov, ktorým pomedzi všeobecné články (radšej pomlčím o tom, že so slovom “konzervatívny” nemajú spoločné nič) servírujú články, ktoré chcú vydavatelia dostať do hláv čitateľov.
Čo teda môžme robiť? V prvom rade môžme šíriť “osvetu” medzi svojich známych. Hlavne starší ľudia sú často podvedení nálepkou “konzervatívny denník” a vo veľkom zdieľajú články z tohto webu, čím sa počet jeho čitateľov zvyšuje. Pokiaľ ja vidím, že niekto zdieľa alebo cituje články z Hlavných Správ, vždy mu diskrétne poviem to, čo o Hlavných Správach viem. Keď natrafím na človeka so zdravým rozumom, zväčša veľmi rýchlo pochopí, čo mu chcem povedať. To isté radím urobiť aj vám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?