reklama

Prečo nevoliť “menšie zlo”.

Koľkokrát ste už v priebehu posledného týždňa počuli slovné spojenie “menšie zlo”? Ja mnohokrát, a aj som ho veľakrát použil. Ale je to dobré?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

To slovné spojenie sa vracia pravidelne. Počul som ho pri prezidentských voľbách v USA v roku 2016, počul som ho v súvislosti s voľbami v Česku v roku 2018 a v poslednom čase sa udomácnilo aj na Slovensku. Menšie zlo. Malá, nevinná fráza, ktorá je hojne používaná. 

Pravdepodobne viem, na čo ľudia, ktorí túto frázu používajú, narážajú. Niekedy je to jednoducho tak - musíme si vybrať medzi dvoma alebo viacerými možnosťami, pričom ani s jednou úplne nesúhlasíme. Preto svoje rozhodnutie zdôvodníme tým, že sme vybrali “menšie zlo.” Nechceme vyzerať, ako hlupáci (v takejto situácii sa ocitlo aj množstvo voličov Trumpa, ktorí si ho v roku 2016 zvolili) a nechceme, aby si naše okolie nebodaj myslelo, že súhlasíme s človekom, ktorého volíme. Preto zalomíme rukami a tvárime sa ako tí, ktorým bolo ublížené.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to lákavá frázička. Skúste si ju zadať do internetového vyhľadávača. Na obrazovku vám vybehnú desiatky odkazov, pričom väčšina je z blízkej minulosti. Dôvod je zjavný - druhé kolo prezidentských volieb.

Druhé kolo nebude také jasné, ako prvé. Kandidátka Zuzana Čaputová už veľa ďalších voličov nezíska (podporia ju možno voliči Mikloška, ale väčšina podporovateľov ju podľa mňa volilo už v prvom kole) a je otázne, koho osloví predvolebná kampaň Maroša Šefčoviča (snaží sa osloviť hlavne konzervatívcov a ľavičiarov). Podľa môjho názoru to bude boj o každý jeden hlas, na rozdiel od prvého kola, kedy bolo viacmenej jasné, kto bude víťazom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vzhľadom na to, že sa pohybujem hlavne medzi konzervatívne zmýšľajucimi ľuďmi, vidím, že mnoho z nich sa snaží v poslednej dobe rozhodnúť, kto je “menšie zlo.” Či je to pán Šefčovič, ktorého podporuje neslávne známa strana Smer, alebo pani Čaputová, ktorej myšlienky mnohým ľuďom pripadajú ako priveľmi liberálne. Novinári píšu články, ľudia vedú konverzácie, kňazi majú zbytočne politické kázne - a všade je prítomná fráza “menšie zlo.” Prečo ju ale vlastne nepoužívať? Odpoveď je relatívne jednoduchá.

To, ako rozprávame, sa skôr či neskôr začne prejavovať aj na našom myslení. Známy ekonóm Keith Chen v roku 2012 vystúpil na konferencii TEDx a predniesol zaujímavé zistenie - to, aký jazyk a akú slovnú zásobu používate, ma výrazný vplyv na vašu životnú cestu. Ako príklad porovnal Britániu a Fínsko. Briti vo svojom jazyku odlišujú minulý a prítomný čas (podobne ako Slováci), Fíni nie. Pre Fínov je jazykovo budúcnosť a prítomnosť to isté, dve neoddeliteľne spojené veci. A to sa ukazuje aj na spôsobe života - Fíni sú premýšľavejší a viac premýšľajú o tom, ako ich činy v súčasnosti ovplyvnia budúcnosť - týka sa to napríklad úspor, fajčenia či výberu zamestnania. Briti považujú budúcnosť za čosi odtrhnuté od reality, čosi, čo sa v súčasnosti riešiť nemusí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto štúdia je o rodnom jazyku, ale je aplikovateľná aj na slovné spojenia, ktoré ľudia používajú. Keď neustále hovoríte “menšie zlo,” vaša myseľ si začne myslieť, že všetko je naozaj také zlé a že nevolíte kandidáta, s ktorým vnútorne súhlasíte. Po vhodení obálky do urny preto môžete zažívať nepríjemné pocity viny a neistoty.

Čo teda používať? Slovné spojenia ako “väčšie dobro”, “lepší kandidát/ka” či “človek, s ktorým sa stotožňujem vo viacerých oblastiach” sú oveľa lepšie. A uvidíte, že pokiaľ začnete o kandidátoch premýšľať takto, budete pri voľbách spokojnejší. Vašou úlohou nie je zvoliť “menšie zlo”, ale najlepšiu možnú možnosť!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ekonomický výskum: https://www.businessinsider.com/how-language-affects-wealth-2015-7

Michal Lukáč

Michal Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Študujem na gymnáziu v Košiciach a tvorím konzervatívny podcast Rozumne., ktorý je k dispozícii na Spotify a YouTube.Som pravicový konzervatívec a mám dosť extrémistických názorov bez ohľadu na to, či prichádzajú z ľavej alebo pravej strany. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu