reklama

YouTube masívne blokuje konzervatívny obsah. Nie je jedinou platformou, ktorá to robí.

Americký humorista Crowder zavtipkoval na účet novinára Maza, ktorý je gej. YouTube ho odrezal od príjmov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Steven Crowder - jeden z najvplyvnejších konzervatívnych humoristov.
Steven Crowder - jeden z najvplyvnejších konzervatívnych humoristov. (zdroj: Louder with Crowder)

Jack Dorsey, Mark Zuckerberg, Tim Cook. V súčasnosti sú bezpochyby jednými z najvplyvnejších mužov vo svete technológií. Vo svete, kde 62% dospelých ľudí získava informácie hlavne z internetu a sociálnych sietí, to je určite dôležité postavenie. Títo muži majú spoločnú ešte jednu vec - všetci majú ľavicovo-liberálny svetonázor. A keď ovládate technológie, z ktorých ľudia čerpajú informácie, akýmsi spôsobom aj ovládate spôsob zmýšľania týchto ľudí. Využívajú takíto ľudia ale svoju moc zodpovedne a spravodlivo? V poslednej dobe si kazia imidž zvláštnymi krokmi. A nepomáha im ani správanie zamestnancov YouTube, ktorí majú na starosti odhaľovať potenciálny nenávistný obsah a jeho rýchle zmiznutie z povrchu zemského.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Konzervatívcov najmä v Amerike včera zaskočila správa, že vedúci jedného z najväčších konzervatívnych kanálov celosvetovo, Steven Crowder (3,8 milióna odoberateľov), bol odrezaný od všetkých príjmov, ktoré dostával od firmy YouTube za umiestňovanie reklám do svojich videí. V súčasnosti YouTube funguje tak, že pokiaľ považuje váš obsah za nevhodný, umiestni vás na akýsi “blacklist” kanálov, s ktorými neodporúča firmám spolupracovať. Tieto firmy si potom dvakrát rozmyslia, či umiestnia reklamu do vašeho videa. Mnoho ľudí ale tvrdí, že systém je zvláštny a že sa zameriava skôr na pocity užívateľov, ktorí kanály označujú za nevhodné. Namiesto toho by sa mal podľa mnohých ľudí zamieriavať skôr na objektívne hodnotenie obsahu videí, ako na to, koľko ľudí dané kanály nahlásili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

YouTube, z ktorého čerpá informácie 10% dospelých užívateľov internetu, najmä v posledných rokoch výrazne ostrí pravidlá pre tvorcov. O tejto téme otvorene hovoril aj anonymný tvorca podcastov Pixelorez, ktorý vo svojom podcaste tvrdil, že mu YouTube zakázal príjmy z videa o pavúkoch. Oficiálne stanovisko firmy? Niektorí ľudia sa pavúkov boja a preto by mohli video o pavúkoch považovať za znepokojivé. Rovnako trpia aj spravodajské kanály a médiá, ktoré v súčasnosti nemôžu na YouTube zavesiť ani video obsahujúce zbraň bez toho, aby im YouTube nezakázal príjmy. 

A čím sa prehrešil Steven Crowder? Robil vtipy o novinárovi Carlosovi Mazovi z ľavičiarskeho VOXu. Carlos Maza je gej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Carlos Maza - muž, ktorého urazil Crowderov komentár.
Carlos Maza - muž, ktorého urazil Crowderov komentár. (zdroj: Washington Post)

Carlos Maza začal okamžite tlačiť na YouTube, aby okamžite celosvetovo zakázali všetky videá od Crowdera. Včera sa YouTube podvolil a odrezal Crowdera od peňazí. A výsledok? Maza je stále nespokojný, pretože chcel absolútne stiahnutie.

“Neviem, čo povedať. YouTube sa rozhodol nepotrestať Crowdera potom, ako ma dva roky urážal za to, že som gej a mám španielský pôvod. Nemám slov,” napísal včera na Twitter Maza. Zrejme si myslí, že odrezanie od všetkých príjmov od YouTubu nebolo potrestaním. Ešte treba podotknúť, že väčšina Crowderových vtipov nesmerovala priamo na Mazovu orientáciu, ale skôr na to, ako je vďaka nej zvýhodňovaný vo svete médií. A Maza potom ešte na Twitteri šikanoval ľudí, ktorí si dovolili vyjadriť svoj názor.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

YouTube sa k celej kauze vyjadril nasledovne (voľne citujem):

“...jeho videá, ktoré boli nahlásené, neporušovali žiadne z našich predpisov. Napriek tomu sme sa rozhodli pozrieť na kontext a vplyv týchto videí a zistili sme, že majú široký negatívny dopad na komunitu.”

Ben Shapiro, americký novinár a podcaster, sa o tom vyjadril nasledovne: “V podstate YouTube priznáva že nevie, ako Crowder porušil pravidlá, preto si vymyslí nové založené na fakte, že skupinka ľudí nariekala.”

Prípad Crowdera ale nie je jediný. 

Tim Cook, CEO Applu, sa v roku 2018 postavil pred publikum a vyhlásil: “Pre tých, ktorí chcú rozširovať nenávisť, rozdelenie a násilie - nemáte žiadny priestor na našich platformách.” Kto pod vedením ľavičiarskeho Cooka určuje, čo je ešte nevinná satira a čo je už nenávistný obsah? To si môžeme len domyslieť.

V roku 2018 dostala feministka Meghan Murphyová doživotný zákaz písania tweetov (jeden z najvplyvnejších spôsobov odovzdávania informácií v Amerike) za to, že odmietla osloviť trangender osobu jej novým oslovením (čiže on/ona). Vo februári 2019 Murphyová zažalovala Twitter. Prípad je stále otvorený.

Megan Murphy - americká feministka a novinárka, ktorú tiež postihla zvláštna politika likvidácie “nenávistného obsahu”.
Megan Murphy - americká feministka a novinárka, ktorú tiež postihla zvláštna politika likvidácie “nenávistného obsahu”. (zdroj: Wikimedia)

Vplyvný konzervatívny kanál PragerU má tiež veľa videí demonetizovaných. Áno, hádate správne, za nenávistné prejavy. Zvláštne ale je, že do zoznamu nebezpečných videí patria aj videá ako “Prečo sa Amerika zúčastnila kórejskej vojny” a podobné historické videá.

Náš svet sa mení na miesto, kde internetoví giganti rozhodujú o tom, kto môže a kto nemôže vyjadrovať svoj názor. Sloboda slova je jedným zo základných pilierov demokracie. A nikto snáď nechce, aby sa 1984 stalo realitou.

Michal Lukáč

Michal Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Študujem na gymnáziu v Košiciach a tvorím konzervatívny podcast Rozumne., ktorý je k dispozícii na Spotify a YouTube.Som pravicový konzervatívec a mám dosť extrémistických názorov bez ohľadu na to, či prichádzajú z ľavej alebo pravej strany. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu