“Pokiaľ ma zvolíte, spoločne vyliečime rakovinu,” vyhlásil Joe Biden. Nemyslel to obrazne.

Autor: Michal Lukáč | 12.6.2019 o 19:49 | Karma článku: 1,12 | Prečítané:  143x

Má v 21. storočí katolík kandidujúci za demokratov šancu vyhrať prezidenstské voľby? Joe Biden, ktorý postavil svoju kampaň na kresťanských hodnotách, si myslí, že áno. Je ale naozaj vhodným kandidátom pre kresťanov?

Písal sa rok 2015. Viceprezidentom v Bielom dome, ktorému šéfoval Obama, bol ešte stále Joe Biden. Jeho synom je Beau Biden, právnik a bývalý vojak. Už dva roky ho sužovala rakovina a v roku 2015 chorobe podľahol a umrel. Joea to zdrvilo a svoju úprimnú sústrasť rodine vyjadril aj vtedajší prezident Barack Obama: “Michelle a ja sa skromne modlíme k Pánovi, aby sa postaral o zosnulého a aj o jeho rodinu tu na zemi.” Joe Biden prehlásil, že posledným želaním jeho syna bolo to, aby kandidoval na prezidenta. A preto je pochopiteľné, že Joe Biden považuje boj proti rakovine za jeden z najdôležitejších bodov svojej kampane.

Tému rakoviny opätovne otvoril počas posledného politického mítingu v meste Ottumwa v Iowe. “Sľubujem vám, že keď budem zvolený za prezidenta, budete vidieť dôležité zmeny, ktoré zmenia Ameriku. Vyliečime rakovinu,” sebavedomo doslova povedal. Keď ešte bol viceprezidentom, podporoval projekty zamerané na výskum rakoviny. Má ale muž s touto sympatickou myšlienkou vôbec šancu vyhrať voľby?

“Keď sa Joe Biden snaží využiť „skutočnosť“, že je katolík, bude zaujímavé sledovať, koľkí katolícki biskupi odsúdia jeho falošné privlastňovanie si viery. Ak bude toto odsúdenie takmer všeobecné, bude to znakom, že Cirkev v Amerike sa uzdravuje. Ak nie, bude to znakom, že to s nami stále ide z kopca,” dosť drsne sa vyjadril americký spisovateľ a profesor David Carlin. Jeho text do slovenského jazyka preložil konzervatívny denník Postoj. Carlin touto vetou chcel zrejme naznačiť, že sa mu zdá, že Biden používa svoju vieru iba ako akýsi argument, prečo by ho ľudia mali voliť.

Joe Biden to ale schytáva aj z druhej strany: časopis Mother Jones o Joeovi napísal, že príliš dodržiava svoju vieru a že v otázke potratov rád moralizuje. O potratoch Biden akosi nemá ucelený názor - na jednej strane v roku 1982 hlasoval za návrh zákona Orrina Hatcha, ktorý by ochraňoval nenarodené deti, na druhej strane sa verejne vyjadril, že podporuje Roe vs. Wade. Pre neznalých tematiky: Roe vs. Wade je jedným z najznámejších občianskych sporov v histórii USA. Žena Norma L. McCorvey (hovorila si Jane Roe) vyhlásila, že bola znásilnená a že štát Texas jej nedovolil ísť na potrat. Po dlhých naťahovačkách sa prípad dostal až pred najvyšší súd (absurditu celej situácie ešte viac zvýrazňuje fakt, že Norma medzitým stihla porodiť a dať dieťa na adopciu). Najvyšší súd potvrdil, že Texas konal nelegálne a týmto rozhodnutím značne zmenil pohľad mnohých obyvateľov Ameriky na potraty. Joe Biden vyhlásil, že súhlasí s Normou.

Joe Biden tiež niekoľkokrát hlasoval za zákony, ktoré sú v rozpore so základnou kresťanskou morálkou. Napríklad zahlasoval za vykonávanie potratov na vojenských základniach, podporil národný výskum umelého oplodňovania, odmietol zákon o povinnosti informovať rodičov toho, kto podstúpil potrat a taktiež hlasoval proti zákonu o nelegálnosti klonovania ľudí. Keď sa pozrieme na všetky tieto činy, je vhodná len jedna otázka - naozaj toto demokrati považujú za kandidáta, ktorý dokáže pritiahnuť hlasy kresťanov? Obávam sa, že frustrovaným kresťanským voličom neostane nič iné, ako podporiť Donalda Trumpa. Demokrati “ozajstnejšieho” pro-life kandidáta pravdepodobne nenasadia - posledný pro-life kandidát, ktorý sa dostal na hlasovací lístok, bol Sargent Shriver v roku 1972. Neúspešne sa o to pokúsil ešte Reuben Askew v roku 1984. Kresťania kandidujúci za demokratov už nie sú moderní. Demokrati si to veľmi dobre uvedomujú - všetci ostatní doteraz známi kandidáti verejne podporujú potraty. 

Republikán Donald Trump tiež nemá ohľadom potratov úplne čistý štít - napriek tomu, že v súčasnosti je kategoricky proti potratom (s výnimkou znásilnení, incestu a život ohrozujúcich prípadov), v roku 1999 v relácii Meet Press vyhlásil, že je pro-choice. Čo sa stalo?

Samotný Trump to v roku 2011 vysvetlil tým, že jeho kamarát mal ťažkú skúsenosť, keď jeho žena chcela ísť na potrat. Presvedčil ju a Trump tvrdí, že to narodenie bola jedna z najlepších vecí, aké sa mu kedy stali. 

Obidve strany súboja majú v otázke potratov svoje muchy. Otázkou ostáva, kto bude kresťanských voličov masírovať kampaňou presvedčivejšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?