List pre voliča kotlebovcov

Autor: Michal Lukáč | 9.12.2019 o 18:18 | (upravené 11.12.2019 o 21:46) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  12819x

Okolo 10%. To je približný počet respondentov v predvolebných prieskumoch, ktorí by volili stranu ĽSNS. Pokúsil som sa predstaviť si, že píšem list jednému z ich inteligentnejších voličov.  

EDIT: Tento článok vyšiel aj v audiopodobe. Môžete si ho vypočuť na tomto odkaze:

 

Drahý volič ĽSNS,

Už ani sám pomaly nevieš, ako to začalo.

Po dlhšom premýšľaní by si si možno aj spomenul, koho si volil predtým, ako si objavil určitú zelenú stranu, ktorá Ťa očarila. Isté však je, že si jedného dňa dospel k rozhodnutiu, že budeš voliť kandidátov patrioticky sa tváriacej strany, ktorá do parlamentných volieb v roku 2020 pôjde s číslom 24.

Už si unavený z toho, ako Ťa médiá označujú za fašistu. Veď (pokiaľ máš kúsok rozumu) nemáš vytetovaný hákový kríž a ani neobdivuješ Hitlera. Len sa Ti páči Kotlebova rétorika a to, že hovorí o problémoch, ktoré považuješ za dôležité.

Volebná základňa ĽSNS sa už v súčasnosti nedá opísať tak jednoducho, ako kedysi. Medzi Vami, priaznivcami tejto strany, už nie sú len vyholení svalnatí muži s odporom voči systému, ľudia s tajnou zbierkou nacistických predmetov na povale a vytetovanou svastikou a mladíci, ktorých pubertálne hormóny ešte úplne nezmizli a stále majú pocit, že treba zvrhnúť súčasný systém. Našli by sme medzi Vami všelijaké typy ľudí – mladých, starcov, starenky či rodiny s deťmi. Veď sa stačí pozrieť na mítingy Tvojej obľúbenej strany. V súčasnosti máte spoločnú len jednu vec – sympatie so stranou, ktorú vedie Marian Kotleba.

Prečo? Spomínaš si ešte na dôvod, prečo si sa rozhodol využiť vzácnu príležitosť, ktorú máš iba vďaka odvahe ľudí z novembra 1989 na to, aby si dal svoj hlas Kotlebovej strane? Alebo túto stranu volíš už len z princípu a ani si nespomínaš na to, prečo to vlastne robíš a prečo radšej nedáš svoj hlas nejakej štandardnej politickej strane?

Je viacero možností, ako si sa mohol dostať až do takejto slepej uličky.

Možno máš pocit, že všetky strany, ktoré sa nachádzajú v politike, zlyhali. Zapredali sa. Už nezastupujú záujmy občanov. Vnímaš problémy okolo seba – katastrofálne cesty, zúfalé riešenie rómskej otázky či korupciu na najvyšších miestach. A nevidíš reálnu zmenu. SMER SD nebudeš voliť už len z princípu, sú stelesnením korupcie. Pri tom, ako počuješ názvy strán Progresívne Slovensko či SaS, sa prežehnáš a dúfaš, že týchto liberálnych satanov niekto vyženie zo Slovenska. Za Ľudí? V momente, ako si spomenieš, že Andrej Kiska neprijal do prezidentského paláca Kotlebu a že mu nerobí problém komunikovať s liberálnymi stranami, u Teba nemá nijakú šancu. Keď začneš uvažovať nad SNS, uvedomíš si, že jej líder párkrát ostro kritizoval ľudí ako si Ty. A okrem toho si sa v reklamnom letáku ĽSNS dočítal, že nejakým spôsobom spolupracuje s americkými vojskami. Tiež nezíska Tvoj hlas.

Možno by dokázala Tvoje potreby naplniť mimoparlamentná strana KDH. Ale tá je pre Teba len ďalšou z kolaborantských strán, ktoré akceptujú liberálny teror.

Kotleba Ťa pravdepodobne oslovil tým, že jasne pomenoval problémy, s ktorými sa každodenne stretávaš. A keď rozpráva o nejakom probléme, s ktorým si sa ešte nestretol, napríklad o odzbrojovaní občanov za účelom ich zotročenia alebo o prívaloch nebezpečných migrantov, uveríš mu a budeš očakávať, že Ťa ochráni napriek tomu, že si v živote žiadneho imigranta v tvojom meste nevidel a že ani nevlastníš strelnú zbraň.

Tu prichádza prvý problém – keď Kotleba predstaví nejaký problém, veľmi často si nepoložíš základnú otázku – Naozaj sa s týmto problémom stretávam? Naozaj máš pocit, že na uliciach vidíš čoraz viac moslimských imigrantov? Stúpa kvôli nim kriminalita v Tvojom meste/v Tvojej dedine? Chce Európska Únia zotročiť svojich obyvateľov?

Možno Ťa prekvapí fakt, že keď sa nad týmito otázkami zamyslíš hlbšie, uvedomíš si, že Kotleba mnoho vecí preháňa. Mnohokrát sa riadi mottom „Na každé riešenie nájdeme problém“ a vytvára problémy, ktoré v skutočnosti v našej krajine ani neexistujú. Na to si dávaj veľký pozor.

No dobre, povieš si, a čo problémy, ktoré sú relevantné a skutočné?

Nepopieram, že niektoré z problémov, ktoré Kotleba pomenúva, sú skutočné. Možno žiješ v dedine, kde musíte každodenne bojovať s dôsledkami nezvládnutej rómskej otázky. Kotleba v tom má jasno – zatočí s parazitmi! Teda aspoň to tvrdil na poslednom mítingu, na ktorom si možno aj bol a bol si z neho celý uchvátený. Alebo si nahnevaný z rodinkárstva na úradoch, korupcie alebo všadeprítomného tunelovania.

V prípade, že Kotleba (a toto neplatí len preňho, toto platí pre všetkých politikov) naozaj pomenuje problém, ktorý je relevantný, je potrebné si položiť ďalšiu otázku – Má naozaj riešenie na problém, ktorý pomenoval? Je to riešenie dobré?

Aj po odpovedi na túto otázku zostaneš niekedy prekvapený. Chceš príklad?

Kotleba mnohokrát hovorí, že je potrebné zamestnať Rómov, aby nedostávali peniaze za nič. Ako to urobí? Pozrime sa na obdobie, keď Kotleba reálne na nejakom území získal moc. Týmto obdobím sú roky 2013 až 2017 a územím je Banskobystrický kraj. Voličov ako Ty získal tým, že rozprával o tom, ako Rómom rozdá lopaty a krompáče a budú pracovať. Ako to dopadlo?

V okrese Banská Bystrica zamestnal 8 dlhodobo nezamestnaných. Ohromné číslo. Jeho projekt sa ukázal ako neudržateľný a zlyhal.

A pritom sa to dá. Kandidát strany Za Ľudí a starosta Spišského Hrhova, Vladimír Ledecký, vytvoril vo svojej obci obecnú firmu, kde zamestnáva desiatky takých ľudí, ktorých by Tvoj milovaný líder pravdepodobne označil za neprispôsobivých asociálov.

Možno Ťa trápi morálny úpadok. To je téma, na ktorej Kotleba získa veľmi veľa hlasov. Ale aj tu sa treba zamyslieť – naozaj Slovensko v tejto oblasti zachráni človek, ktorého kandidáti otvorene obhajovali fašizmus a nacizmus, čiže ideológie, ktoré sú v priamom rozpore s kresťanskou morálkou? Ochráni tradičné hodnoty naozaj efektívne človek, ktorého preveruje polícia vo veci podozrenia zo spáchania sexuálneho zneužívania?

Trápia Ťa rozbité cesty? Od roku 2014 Kotleba do Banskobystrickej regionálnej správy ciest pretláčal svojich ľudí. Počas ich vlády sa im podarilo úspešne dostať podnik do straty.

Páči sa Ti Kotlebova „sociálna“ politika, v ktorej si mimochodom veľmi dobre rozumie so Smerom? Uvedom si, že jeho ekonomické návrhy, ktoré na prvý pohľad pôsobia lákavo, v skutočnosti zadlžia budúce generácie Slovákov.

Takýchto príkladov nájdeš ešte mnoho, stačí mať otvorené oči.

Nenahováraj si, že neexistuje alternatíva, pretože to nie je pravda. Pravdepodobne Ťa to bude ťahať ku kresťanským stranám. Reči o tom, ako sa napríklad KDH zmenilo na liberálnu stranu, sú klamstvom, ktorým Ťa bohužiaľ oklamali ľudia ako Kotleba. KDH má stále vlastný, kresťanský program.

Pokiaľ nie si vyslovene neonacista, nie si zlý človek. Stal si sa obeťou klamstiev politikov, ktorí sa tvária ako zmena, ale v skutočnosti stelesňujú všetko zlé, čo sa doteraz na slovenskej politickej scéne objavilo.

Ty nie si zlý. Bol si oklamaný zlými ľuďmi, ktorí zneužili Tvoje názory a presvedčili Ťa, že sú jedinou stranou, ktorú môžeš voliť, aj keď to tak vôbec nie je.

A pamätaj na moje pravidlo dvoch otázok – Sú problémy, ktoré politik opisuje, skutočné? A keď áno, ponúka naozaj uspokojivé riešenia?

So srdečným pozdravom,

Michal Lukáč, tvorca konzervatívneho podcastu Rozumne.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovič nikam neodchádza, menšinová vláda je nepravdepodobná

Predsedníctvo Sme rodina bude v stredu o 12.00 hod.

Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo je Monika Jankovská na slobode

Ako skončila bývalá šedá eminencia justície.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulíkovi nepomôžu argumenty, ale sila

Argumentácia a vyjednávanie sú rôzne disciplíny.


Už ste čítali?